SLABOKRVNOST – ANEMIJA
Pod slabokrvnost razumemo bolezensko stanje, ko je v krvi premalo rdečih telesc ali eritrocitov.
“V tradicionalni medicini uporabljamo za te težave koprivo oziroma kapljice koprive. Za koprivo pravimo, da je hemostatik, kar pomeni, da uravnava količino železa v krvi. Sicer pa priporočamo pri slabokrvnih ljudeh pitje čaja iz kopriv, in sicer po tri skodelice na dan vsaj tri tedne. – Jože Majes
O anemiji govorimo takrat, kadar je koncentracija hemoglobina (le ta je sestavni del rdečih krvničk, povezan je z železom in prinaša kisik do celic po telesu) v krvi pod normalno vrednostjo.
Bolezenski znaki:
- utrujenost
- šibkost
- težave s spanjem, čez dan pa zaspanost
- hladne roke in noge
- ob hitri hoji ali ob aktivnosti se pojavijo težave z dihanjem, zasoplost
- vrtoglavice
- glavoboli
- prekomerno potenje
- tiščanje v prsih, hitrejši utrip srca
- bleda koža na obrazu, rokah, očesnih veznicah
- spremembe na dlesnih in ustni sluznici
- nagnjenost k ponavljajočim se okužbam
- krhki lomljivi nohti
- krvavitve iz nosu…
Vsa tkiva v telesu potrebujejo za življenje reden dotok kisika. Rdeče krvničke, s hemoglobinom imajo v telesu to pomembno nalogo. Življenjska doba eritrocitov – rdečih krvničk je 120 dni, potem razpadejo, ostanki železa se vrnejo nazaj v kostni mozeg, kjer potem ponovno nastanejo nove krvne celice – eritrociti.
Slabokrvnost nastane zaradi:
- hude izgube krvi, to vodi v pomanjkanje železa
- zmanjšanje nastanka, rdečih krvničk (eritrocitov)
- prezgodnji ali prekomeren razpad rdečih krvničk (eritrocitov)
Najpogostejši tipi anemij:
1. Anemija zaradi pomanjkanja železa:
– najpogostejši vzroki za nastanek: izguba krvi, pogoste močne menstruacije, krvavitve iz želodčnih razjed, črevesja, pretirana uporaba zdravil…; pomanjkljiva prehrana; slaba/motena absorpcija železa na primer pri kroničnih boleznih, Chronova bolezen, tudi zaradi zdravil za zmanjšanje želodčne kisline – zavirajo absorpcijo železa; nosečnost
– zdravljenje pri pomanjkanju; zdravimo z pripravki za dvig železa (tablete ali sirup; redkeje injekcije železa); Da napolnimo izpraznjene zaloge železa je potrebno od 3-6 mesecev. Zraven uživajte veliko sokov z vitaminom C (npr. pomarančni sok); ne ustrašite se če pride blato bolj temne barve.
2. Anemija zaradi pomanjkanje vitamin B12:
– pri zdravem človeku, se takšno pomanjkanje redko zazna. Ta vitamin se nahaja v jajcih, mleku in mesu. Ker se ta vitamin kopiči v jetrih, lahko pomanjkanje vitamina opazimo šele po nekaj letih…
– največji delež anemij nastane zaradi nepravilne absorbcije B12 iz tankega črevesja. (Praktično vsi ki so imeli poseg na želodcu ali črevesju se jim razvije tovrstna anemija).
– znaki pomanjkanja vitamina B12se kažejo kot nevrološke težave, z zmedenostjo, pozabljivostjo, mravljinčastimi rokami in nogami. Določeni imajo oteženo celo hojo. Nekaterim bolnikom se lahko izrazi značilna bolečina na jeziku (sluznica je svetlo rdeča in gladka), imajo povišano telesno temperaturo in bolečine v trebuhu.
3. Aplastična anemija:
– motnja, ko kostni mozeg zmanjša ali celo preneha s tvorbo krvnih celic. Mlajše osebe obolevajo pogosteje. Vzroki za njo pa so lahko zelo različni (okužba z virusom Hiv, ob nosečnosti, ob izpostavljenosti organskim topilom, izpostavljenost radioaktivnem sevanju, po zdravljenju ob rakastem obolenju ali nekaterih antibiotikih, pri antipileptikih, po zdravljenju z zdravili za zdravljenje ščitnice…).
– bolezenski znaki so kot napredujoča utrujenost, šibkost, drobne rdeče pikice po koži, krvavitev iz dlesni, nosu, črevesja, bleda koža, večji srčni utrip, pogostejše okužbe ki trajajo dlje časa…
– do diagnoze in zdravljenja vam pomaga hematolog, ki po navadi naredi punkcijo kostnega mozga. Pri težkih aplastičnih anemijah sledi zdravljenje z imunosupresivi ter kortikosteroidi, lahko tudi transfuzije krvi ter tudi presaditev kostnega mozga.
4. Hemolitična anemija:
– Hemoliza – razpad eritrocitov. Ko razpadejo eritrociti, se sprosti hemoglobin in tako se zmanjša možnost pretoka kisika po telesu.
– vzroke lahko najdemo v določenih strupih – toksinih (tudi zdravila), infekcijah, ali kot prirojene imunske motnje (nekompatibilnost Rh faktor med materjo in otrokom v nosečnosti)
– pri mnogih rakavih obolenjih, pri alkoholikih in pri jetrnih boleznih opazimo hemolitično anemijo.
– znaki se kažejo v bledi, in porumeneli koži, krvavitve iz nosu, dlesni, težko dihanje, utrujenost, urin je temne barve, bolnike mrazi… zdravnik hitro zatiplje povečano vranico (eritrociti razpadajo v vranici)
– zdravljenje preko zdravstva poteka s kortikosteroidi, tudi z imunosupresivi, hujše oblike so lahko smrtne, zato so bolniki včasih hitro hospitalizirani in prejemajo transfuzije.
Pod slabokrvnostjo, anemijo imamo zelo veliko bolezenskih znakov ter s tem povezanih bolezenskih težav. Zato je zelo važno, da jo pravočasno odkrijemo, ter nato pravilno in učinkovito ukrepamo!
Kako si lahko pomagamo z zdravilnimi rastlinami?
Še nekaj domačih receptov od gospoda Jožeta Majesa:
Vino za izboljšanje krvi – tudi za levkemijo 2:
V 1 liter domačega terana narežemo dve vejici svežega rožmarina in pustimo stati na kuhinjski polici 8 dni. To nato popijemo po malih kozarčkih.
Vino za izboljšanje krvi – tudi za levkemijo 3:
V 1 liter domačega terana damo 80 dag sladkorja, segrejemo, pustimo da rahlo brbota(ne sme zavreti). Tem dodamo sok iz 1 kg limon in pustimo stati 8 dni. Pijemo po 3x dnevno po malih kozarčkih.
Vino za izboljšanje krvi – tudi za levkemijo 4:
V 1 liter domačega terana vmešamo kilogram cvetličnega medu ter pest suhih češenj. Iz češenj naredite močan zavretek in ko se ohladi, ga vmešate v med. Uživajte na tešče po en mali kozarček.
Za svetovanje o izbiri naših zeliščnih izdelkov in prehranskih dopolnil
pokličite: 07/30 66 830 ali 041/887 362
pošljite e-mail: info@k2m.si
ali nam zastavite vprašanje TUKAJ